به سایت رسمی دکتر علی ابراهیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی خوش آمدید.

ساعات کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 16 الی 20
  تماس : 88622443 --88622416-09335768035

رینوپلاستی باز یا بسته ؟ (Open or Closed Rhinoplasty)

رینوپلاستی باز یا بسته کدامیک ارجح است؟  (?open or closed rhinoplasty)

برای انجام عمل زیبائی بینی دو تکنیک به نامهای روش باز و روش بسته وجود دارد. بعضی از جراحان روش بسته را و بعضی دیگر روش باز را ترجیح میدهند یا اینکه ممکن است فقط یک روش را تجربه داشته باشند. اما به طور کلی طرفداران عمل باز در حال افزایش هستند.استفاده کردن یک جراح از یک روش باز یا بسته امتیاز و یا ایرادی را متوجه وی نمیکند بلکه مهم این است که نتیجه نهائی مطلوب باشد اما در مواردی که نوک بینی اشکالی ندارد عمل بسته ترجیح داده میشود.

مواردی وجود دارد که غالب پزشکان روش باز را ترجیح میدهند مثل:

عمل جراحی مجدد

عمل بر روی بینی ای که در اثر تصادف قبلی دفرمه شده باشد

عمل زیبائی وقتی که با انحراف بینی شدیدی همراه باشد

عمل در بینی که نوک بدشکلی دارد

عمل دربینی کسانی که قبلا شکاف لب و کام عمل کرده اند که شکل ظاهری را هم کاملا کج کرده باشد.
تفاوت روش باز با روش بسته در این است که در روش باز برش کوچکی نیز روی پوست تیغه وسط بینی(کولوملا) داده میشود . این برش این امکان را فراهم میکند که بتوان پوست بینی را بلند کرد و تمامی ساختمانهای اصلی بینی که شامل قسمت استخوانی ، قسمت غضروفی و بافت نرم است را دقیقا مشاهده کرد و عمل جراحی را زیر دید مستقیم انجام داد . محل جوش خوردن بخیه های این برش باقی نمیماند و جای نگرانی ندارد.اما در روش بسته تمامی برشها داخل بینی داده می شود و نکته ای مهم برش خوردن یا برش نخوردن گوشه های بینی یا اصطلاحا پره های بینی ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد بلکه به اندازه سوراخ های بینی و پره های بینی بستگی دارد یعنی اینکه اگر سوراخهای بینی بزرگ باشند و لازم باشد که کوچک تر و جمع تر شوند هیچ راهی به جز برش خوردن کناره های ( پره های ) بینی نیست و این ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد.

مزایای روش بسته :
– زمان عمل کمتر از روش باز است.
– روی پوست کلوملا برشی وجود ندارد .
– در این روش ورم نوک بینی زودتر برطرف میشود.

مزایای روش باز:
– جراحی با دید مستقیم انجام میشود. (مانور جراح و فضا برای کار کردن وی بیشتر است.)

-در اعمال ثانویه ارجح است

– در بد شکلی های شدید بینی ارجح است.
تفاوتی نمی کند که عمل جراحی بینی در چه فصلی از سال انجام شود ولی باید توجه نمود که در بیماران مبتلا به آلرژی به خصوص آلرژی های فصلی در زمان الرژی فصلی عمل جراحی بینی صورت نگیرد. از نظر سن عمل جراحی بینی در دختران بالای 16سال و در پسران بالای 19 قابل انجام است و در سنین قبل از آن بعلت کامل نشدن رشد استخوان های صورت عمل جراحی بینی صورت نگیرد.
توصیه به عمل جراحی با بی هوشی کامل می‌شود و حداکثر-6 4 ساعت در بیمارستان بستری بوده و حدود 7 – 5 روز بایستی اسپلینت ( اتل ) داخلی و خارجی باقی بماند و بعد از آن از چسب استفاده نماید. کبودیهای اطراف بینی و چشم ها حدود 2 – 1 هفته باقی می ماند ولی تورم بینی ممکن است 12- 6 ماه ادامه یابد و نتیجه نهایی عمل جراحی بعد از یک سال قابل قضاوت است.
بیمار به مدت 48 -72 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده می‌نماید. بیماران بعد از یکماه می‌توانند ورزش معمولی داشته باشند ولی باید مواظف ضربه به بینی باشند که در چند ماه اول ممکن است با کمترین ضربه دچار شکستگی شوند. همچنین جلوگیری از خشک شدن بینی و خونریزی از پمادهای داخل بینی استفاده نماید.زمان مراجعه بیماران بعد از عمل بسته و باز مقداری متفاوت است.من از هر دو روش در اعمال زیبایی بینی استفاده می کنم وانتخاب روش عمل بستگی به مشکلات بینی دارد.

بازگشت

Call Now Button