به سایت رسمی دکتر علی ابراهیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی خوش آمدید.

ساعات کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 16 الی 20
  تماس : 88622443 --88622416-09335768035

جراحی پلاستیک بینی (Primary Rhinoplasty)

 هدف جراح در این عمل این است که ظاهر بینی  بیمار را در طی اعمالی که به دقت برنامه ریزی شده اند زیباتر کند. همکاری بیمار و واکنش های ناخواسته نیز نقش بسیار اساسی در نتیجه نهایی یک عمل جراحی دارد.

هر متقاضی جراحی پلاستیک بینی باید از حقایق زیر آگاه باشد:

– در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی قبل از بلوغ کامل می شود. اغلب دختران در پایان 16 سالگی و پسرها در پایان 18 سالگی می توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند.

– هدف هر عمل زیبایی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق.

– چناچه بیمار مبتلا به انحراف بینی است باید همزمان با جراحی پلاستیک و یا قبل از آن، انحراف تیغه بینی وی اصلاح شود.

– لیزر در بسیاری از اعمال جراحی کاربرد مهمی دارد اما در عمل زیبایی بینی کاربردی ندارد و فقط برای برش اولیه به جای تیغ جراحی می توان از برش لیزری استفاده کرد اما برش لیزری هیچ ارجحیتی از نظر درد بعد از عمل و یا جای بخیه و… بر تیغ جراحی ندارد.

یکی دیگر از اهداف جراحی زیبایی بینی  بایستی بهبود اختلالات عملکرد بینی باشد.

مراحل اقدام عملی برای رینوپلاستی

شما روز عمل در حالت ناشتا یک ساعت قبل از عمل در مرکز جراحی حاضر خواهید شد. زمان عمل حدود دو الی سه  ساعت خواهد بود که از یک ربع قبل از عمل و بعد از آن هم حدود نیم ساعت در ریکاوری از شما دقیقا مراقبت خواهد شد. پس حدودا از وقتی که وارد اطاق عمل می شوید تا وقتی که مجددا به بخش بر می گردید حدود دو ساعت و نیم الی سه ساعت به طول می انجامد.

در مورد نوع بیهوشی حتی الامکان نظر شما لحاظ خواهد شد. بیهوشی کامل و نیمه بیهوشی هر کدام مزایا و معایب مربوط به خود را داراست. اما به طور کلی بیهوشی کامل را بر نیمه بیهوشی ترجیح می دهیم چرا که در بیهوشی کامل امکان کنترل بیمار راحت تر است، و در حین عمل ترشحات وارد حلق و ریه بیمار نمی شود و مریض حین عمل دردی حس نمی کند ږ

حدودچهار الی  شش ساعت بعد از برگشتن به بخش از مرکز جراحی مرخص می شوید.

مراقبت های بعد از عمل

حدودا تا 6 ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنید چرا که به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده و روده شما کند است و چناچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود. حدودا 6 ساعت بعد از عمل ابتدا کمی آب می آشامید اگر چنانچه مشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید و بعد از آن می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید و از روز سوم به بعد هر چه خواستید می توانید میل کنید.

– باید تا ۴۸ الی ۷۲ساعت از کمپرس سرد متناوب  استفاده کنید. این کار باعث می شود ورم و کبودی شما به حداقل برسد.

– دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما می شود لذا سعی کنید بعد از عمل فقط در حد معمول دراز بکشید.

– از روز سوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل، کارهای اداری، کار با کامپیوتر و… بلامانع است.

– یک هفته بعد از عمل جهت برداشتن  آتل سیلیکونی روی بینی به مطب مراجعه خواهید کرد. باید مراقب باشید در طی این مدت پانسمان روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین را بشویید و بعد بخوابید تا شخص دیگری موهای شما را بشوید بدون اینکه پانسمان شما خیس شود.

– جهت تسکین درد بعد از عمل فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه به عنوان مسکن استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید.

– درد، کبودی و خونریزی بعد از عمل به فاکتورهای متعددی وابسته است. یکی دو روز اول ممکن است کمی کبودی داشته باشند ولی معمولا تا روز برداشتن سیلیکون که حدود روز ششم بعد از عمل است کبودی برطرف شده است.

– بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای از بینی شما خارج شود توسط این گاز جذب شود. بهتر است که پانسمان را در صورت خونی شدن تعویض کنید.

– تا وقتیکه آتل را بر نداشته ایم باید از لباسهایی استفاده کنید که از جلو توسط دگمه یا زیپ باز می شوند و برای پوشیدن آن لازم نباشد از روی سر کشیده شوند.

– یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی به مطب مراجعه نمایید و تا سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب مراجعه خواهید داشت.

نکات مهم بعد از رینوپلاستی

بیمارانی که عمل جراحی زیبایی بینی را انجام می دهند 13 نکته زیر را بایستی قبل و بعد از عمل مد نظر قرار دهند :

1- قبل از عمل به مدت 2 هفته نباید آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد مصرف کرده باشید.

2- بمدت یک هفته بعد از عمل مصرف آنتی بیوتیک و مسکن خوراکی که پزشک تجویز می کند ضرورت دارد.

3- بمدت 48 ساعت بعد از عمل استفاده از کمپرس سرد (کیف یخ) و مقداری بالا نگه داشتن سر (20-15 درجه) توصیه می شود .

4- استفاده از قطره کلروسدیم در داخل بینی هر 8 ساعت توصیه می شود .

5- روی محل بخیه های بینی استفاده از پماد آنتی بیوتیک موضعی تجویز شده ضرورت دارد.

6- یک هفته بعد از عمل مراجعه مجدد به مطب ضرورت دارد، در مواردی که داخل بینی مش گذاشته شده است(روش عمل بسته) بایستی 48 ساعت بعد از عمل مراجعه نمایید .

7- قبل از مراجعه در روز ششم بعد از عمل لازم است دوش بگیرید و یک ساعت قبل از مراجعه مسکن خوراکی مصرف کنید .

8- در روز ششم بخیه ها و چسب و splint داخل وخارج بینی خارج می شوند و مجددا نحوه چسب زدن به شما یاد داده می شود .

9- مدت زمان چسب زدن تا 3 الي 4 هفته لازم است ،اگر پوست بینی شما ضخیم است و یا تورم شدید دارد تا مدت 6 هفته توصیه به چسب زدن می شود . قبل از هر بار تعویض چسب دوش گرفتن توصیه می شود .

10- ویزیت مجدد یک ماه و سه ماه و پس از یک سال بعد از عمل ضرورت دارد .

11- بمدت یک ماه لازم است بعد از خارج نمودن splint در هفته اول شبها splint را روی بینی گذاشته و با چسب نگه دارید .

12- فتو گرافی مجدد و هر گونه عمل اصلاحی روی بینی نیز یک سال بعد انجام می شود.

13- در 2 الي 3 ماه اول بعد از عمل تورم ناشی از عمل شدیدتر است  وبه مرور بعد از این زمان بینی شکل بهتری پیدا می کند. اگر پوست بینی شما ضخیم است تورم دیرتر از بین میرود.

 

بازگشت

Call Now Button