به سایت رسمی دکتر علی ابراهیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خوش آمدید.

ساعات کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 16 الی 20
  تماس : 88622443 -09337814382-88622416-09335768035

لیپوماتیک(ساکشن پیشرفته بدون درد)

 

 

 

لیپوماتیک (ساکشن پیشرفته و بدون درد  چربی های موضعی)

این تکنینک تلفیقی از دو تکنیک Tumescent و Power Assisted می‌باشد. بدین ترتیب که ابتدا در موضع تحت عمل، محلولی شامل سرم فیزیولوژیک ۹/۰%، لیدوکائین ، آدرنالین و بی‌کربنات سدیم تزریق می‌شود. محلول Tumescent که توسط کانول اینفیلتراسیون به طور یکنواخت و اتوماتیک توسط دستگاه درون بافت چربی پخش می‌شود، سبب ایجاد تورم و بی‌حسی موضعی می‌گردد. سپس از طریق ایجاد چند منفذ کوچک متناسب با قطر کانول، کانول که به هندیس پنوماتیک متصل است از جهات مختلف وارد موضع تحت عمل می‌شود. توسط یک میکروموتور پنوماتیک، کانول در جهات مختلف جلو عقب، عمود برهم (X,Y) و گردشی سه بعدی (Nutation) به ارتعاش درآمده و سبب تولید امواجی با فرکانس زیر ۲۰ هرتز در مایع موجود در بافت چربی می‌شود. این امواج سبب لیز لوبول‌های چربی و تبدیل آنها به ذرات چربی دانه ارزنی شده که همزمان تخلیه نیز می‌گردند.

حداکثر سایز کانول مورد استفاده 3-4 می باشد. همچنین حداکثر میزان چربیقابل تخلیه از بدن هر فرد در یک جلسه بستگی به وزن، سایز و محتوای چربی بدن فرد دارد. میزان چربی تخلیه شده در یک جلسه در بهترین شرایط نباید از ۵ لیتر فراتر رود. در غیر اینصورت احتمال ایجاد اختلالات همودینامیک حین عمل افزایش می‌یابد.

در صورت نیاز فرد به تخلیه چربی بیشتر از سایز نقاط بدن می‌توان در جلسات دیگری به فاصله دو هفته از عمل قبلی چربی سایر قسمتها را نیز تخلیه کرد. اگر از همان ناحیه لازم است چربی بیشتری تخلیه شود زمان بیشتری بایستی صبر کرد.

مهمترین ویژگی این تکنیک استفاده از فرکانس‌های پایین ارتعاشی (به ویژه نسبت به تکنیک اولتراسوند) می‌باشد که این خاصیت مزایای متعددی از جمله خونریزی کمتر، بهبود سریع‌تر، دوران نقاهت کوتاهتر، نتایج موثرتر درمانی و مهم‌تر از همه جلوگیری از خطر سوختگی پوست را شامل می‌شود.

حرکات سه بعدی کانول سبب ایجاد امواج اینفراسونیک در بافت چربی شده و ارتعاشات این امواج سبب لیز چربی به طور کاملا یکنواخت می‌شود.

محدوده حرکتی کانول ۶-۳ میلی‌متر در جهت جلو عقب می‌باشد، این حرکات به علاوه حرکات گردشی و ارتعاشی، بافت چربی را با دقت بالا جداسازی می‌کند. ارتعاش ملایم کانول مانع نفوذ آن به لایه‌های درونی‌تر و ایجاد جراحت‌های عمیق‌تر و جدی‌تر می‌گردد.

حرکات نهایی کانول ترکیبی از سه حرکت فوق  می‌باشد:

به طوری که با برخورد کانول به عروق و اعصاب بزرگ که قوام متفاوتی نسبت به بافت چربی دارند، آنها را رد کرده و پاره نمی‌کند. همچنین با برخورد مستقیم کانول به بافت‌های اطراف مثل عضلات، کانول از حرکت ایستاده و مانع از پرفوره شدن آنها می‌شود.

ایجاد امواج اینفراسونیک با فرکانس کمتر از ۲۰ هرتز سبب مزیت‌هایذیل می‌گردد:

کاهش درد (آزادسازی اندورفین)

راحتی بیشتر بیمارimages

کمک به انتشار یکنواخت مایع در بافت چربی

معلق کردن بهتر ذرات چربی

مزایای لیپوماتیک

فواید استفاده از سیستم لیپوماتیک در رفع چربی‌ها

امولسیفیه کردن بهتر چربی‌ها

 • درمان راحت تر نواحی که برداشت چربی از آنها دشوار است مثل پشت، اپیگاستر و نواحی فیبروزه
 • سهولت رفع چربی‌های سطحی
 • خستگی کمتر جراح
 • سهولت کار اپراتورهای جراح
 • ایمنی بالا
 • کاهش درد در نتیجه تحریک آزادسازی اندورفین‌ها
 • عدم پارگی عروق بزرگ‌تر و در نتیجه عدم ریسک آمبولی چربی
 • اینفیلتراسون اتوماتیک محلول کلین به طور یکنواخت در بافت چربی
 • اینفیلتراسیون کمتر مایع
 • کبودی، ادم و خونریزی کمتر
 • عدم ایجاد نکروزimages (10)
 • جمع شدن بهتر پوست (معمولا به جراحی جهت برداشتن پوست نیازی نیست)
 • بیشترین میزان جمع شدگی پوست پس ز درمان
 • پوشیدن لباس فشاری (گارمنت Pressure Gurment) حداکثر به مدت ۱۰-۷ وز
 • حفظ بیشترین میزان سلول‌های مزانشیمی بافت چربی
 • لیز چربی به صورت ذرات دانه ارزنی که برای تزریق چربی بهترین می‌باشد
 • ریکاوری کوتاه تر
 • دارا بودن تاییدیه FDA

 

اقدامات  پیش از عمل

مشاوره:

در جلسه مشاوره می‌بایست از بیمار سابقه مصرف داروهای مختلف از جمله ضد انعقادها و رقیق کننده‌های خون (آسپرین، وارفارین، NSAID ها، ویتامین E)، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی، مسکن‌های غیر استروئیدی، مخدرها، خواب‌آورها و داروهایی که همه ممکن است با لیدوکائین و اپینفرین تداخل داشته باشند (MAOIها، فنی‌توئین) را بطور دقیق از بیمار پرسیده و ثبت نمود.

شرح حال قبلی و کنونی از بیماری‌ها و جراحی‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بیماری شدید قلبی عروقی، اختلالات انعقادی شدید مثل ترومبوفیلی و بارداری از کنتراندیکاسیون‌های مطلق انجام تخلیه چربی می‌باشند. سابقه خونریزی، آمبولی، ترومبوفلبیت، بیماریهای عفونی، ضعف بهبود زخم‌ها و دیابت شیرین نیز باید پرسیده شوند. همچنین شرح حال باید حاوی سوالاتی در زمینه جراحی‌های شکمی قبلی و مشکلات به وجود آمده احتمالی به دنبال آنها باشد.

معاینه فیزیکی شامل ارزیابی‌های سلامت عمومی فرد و معاینه ناحیه مورد نظر از نظر مشکلات موضعی موجود، به شرح زیر می‌باشند:

– ارزیابی‌های سایکولوژیک از نظر عادات غذایی و تحرک، شرح حال اضافه وزن و کاهش وزن‌های قبلی، شکل بدن افراد خانواده، ارزیابی توانایی فرد از نظر تحمل روند درمان و درک نتایج ایجاد شده توسط روش تخلیه چربیو داشتن انتظارات واقع بینانه از درمان.

– انتخاب تست‌های آزمایشگاهی لازم با توجه به روش درمان و نتایج ارزیابی‌های و معاینات فرد. آزمایشات روتین درخواست شده عبارتند از: BT، PT، CBC، PTT، تست‌های کبدی، تست بارداری برای زنانی که در سن بارداری قرار دارند، HIVAb، HCVAb و HBSAg.

– استفاده از تصاویر رادیولوژیک در کسانی که چربی احشایی زیادی داشته و استفاده از سونوگرافی در کسانی که شک به وجود هرنی در ناحیه شکم و زیر شکم وجود دارد. همچنین از سونوگرافی نیز می‌توان برای پیگیری نتایج درمانی در بیمار استفاده کرد. بدین صورت که پیش از تخلیه چربی با سونوگرافی از بافت چربی زیر پوست ناحیه مود نظر قطر چربی آن اندازه‌گیری شده سپس دو هفته پس از درمان نیز با سونوگرافی اندازه قطر لایه چربی زیر پوست اندازه گرفته می‌شود. از این روش برای پیگیری درمان در افرادی که انتظارات بیش از حد داشته یا چربی احشایی دارند، استفاده می‌‎شود.

– گرفتن اجازه انجام کار از متخصص قلب و عروق برای بیمارانی که مبتلا به فشار خون کنترل شده با دارو می‌باشند.

 

 

اقدامات  روز عمل

– رضایت‌نامه مخصوص تخلیه چربی پیش از آماده‌سازی بیمار و شروع عمل از وی اخذ می‌گردد.

– گرفتن عکس از نواحی مورد نظر درمان از نمای روبرو، پشت و طرفین و رضایت بیمار از گرفتن عکس‌ها و ثبت آن در رضایت‌نامه سپس نواحی مورد درمان را با مارکر مشخص نموده و مجدداً عکس گرفته می‌شود.

– پوشاندن لباس و گان ویژه به بیمار در صورتی که ناحیه درمانی شکم و پهلوها، باسن، ران‌ها و … باشد، بهتر است لباسهای زیر بیمار نیز درآورده شوند.

مانیتورینگ حین و پس از عمل

قبل و بعد از عمل می‌بایست علایم حیاتی چون فشار خون و ضربان قلب بیمار ثبت شود. در جلسات درمانی که بیش از ۱۰۰۰ سی سی حجم تخلیه می‌شود بهتر است حین درمان مانیتورینگ قلبی با پالس اکسی متری و کنترل فشار خون انجام شود و اکسیژن کمکی نیز وجود داشته باشد.

بیمارانی که تحت آرام‌بخش عمیق یا بیهوشی قرار داشته‌اند بهتر است تا ریکاوری کامل مانیتور شوند.

ملاحظات بلافاصله پس از عمل

تزریق ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سی سی نرمال سالین همراه با یک گرم سفازولین و آمپول دگزامتازون.

تمیز کردن بدن بیمار و پانسمان مناسب همراه با پمادهایی چون موپیروسین بر روی محل‌های برش.

پوشیدن گن ویژه بیمار.

به علت اثر داروهای بی‌حسی و آرام‌بخش‌ها بهتر است بیمار با یک همراه محل کلینیک را ترک کند.

 

مراقبت ها و ملاحظات پس از درمان

رژیم غذایی

اگر تخلیه چربی با بی‌حس کننده موضعی انجام شده است، بیمار می‌تواند فوراً به رژیم غذایی معمول خود بازگردد. به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی‌های غیر الکلی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشیدنی‌های الکلی، به مدت ۴۸ ساعت قبل و بعد از جراحی اجتناب شود.

فعالیت فیزیکی

استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد می‌شود. تا۱۸ ساعت رانندگی نکند. در روز یا عصر تخلیه چربی، پیاده روی کوتاهی اگر تمایل داشته باشد می‌تواند انجام دهد. در صورت شلی اولیه زیاد پوست در ناحیه شکم تا ۳ الی ۵ روز بیمار را از نشستن ۹۰ درجه باید منع کرد زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم‌های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می‌شود. این مشکلی است که خیلی از پزشکان پس از تخلیه چربی با آن مواجه می‌شوند و دنبال راه حلی برای آن می‌گردند. برای جلوگیری از این امر به بیمار توصیه می‌شود که در این مدت بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم دهد.

روز بعد از تخلیه چربی با لیپوماتیک بیمار می‌تواند خود را درگیر فعالیت‌های فیزیکی روزانه خود کند. همچنین می‌تواند ۲ تا ۴ روز پس از درمان به ورزش یا فعالیت فیزیکی خود بازگردد. پیشنهاد می‌شود که با ۲۵ درصد از شدت ورزش نرمال خود آغاز کند و سپس فعالیت روزانه ورزشی را با حوصله افزایش دهد. هرچه تحرک بیمار در روزهای اول بیشتر باشد تخلیه مایعات بهتر صورت می‌گیرد.

پوشیدن گن‌های ویژه تخلیه چربی

برای ترغیب درناژ مایعات از محل‌های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می‌بایست گن‌های ویژه‌ای را که قبلا هم در این فصل به آنها اشاره شده متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شده بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشکشدن مجدداً بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا ۲۴ ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملاً متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان با لیپوماتیک فقط به مدت ۷ تا ۱۰ روز توصیه می‌گردد و پس از آن اجازه داه می‌شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.

ضعف و سرگیجه

بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که معمولاً به هنگام درآوردن لباسها و یا تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده رخ می‌دهد. در این حالت بیمار باید سریعاً در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.

غش کردن (از حال رفتن) با دیدن خون

بعضی از افراد با دیدن خون از حال می‌روند. چنین افرادی باید هنگام تعویض پانسمان‌های خونی شده و لباسهایشان پیش‌بینی این مشکل را کرده و مراقب باشند.

مدیریت درناژ بعد از عمل

فرد باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی‌حسی را از محل‌های برش در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد. در کل، هرچه درناژ و تخلیه مایعات بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری رخ می‌دهد. در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول توصیه می‌شود علاوه بر پانسمان از پدهای بسیار جاذب بر روی نواحی درمان شده و زیر گن استفاده شود. بعد از اینکه بیشتر درناژ متوقف شد، بیماران نیاز به قرار دادن پدهای جاذب بر روی برش‌هایی دارند که مایع از آنها تخلیه می‌شود.

مراقبت از زخم و حمام کردن

بیمار باید محل ورود کانولا  را تمیز نگه دارد. پس از ۴۸ ساعت اول یک یا دوبار در روز حمام کردن توصیه می‌شود پس از شستن دستها ابتدا باید پوست محل تخلیه چربی را مقداری ماساژ داده تا به درناژ کمک شود سپس بریدگی‌ها را به آرامی‌ با آب و صابون شسته و بعد با حوله تمیزی خشک کرد. محل برش را دوباره پانسمان کرده و از پدهای جاذب جدید استفاده شود. هنگامی که به مدت ۲۴ ساعت از محل برش مایعی تخلیه نشود، دیگر نیازی به پانسمان کردن و استفاده از پد نیست.

تجویز آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک‌هایی برای پوشش باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی به مدت یک هفته تجویز می‌شود. به بیمار توصیه می‌شود که اگر نشانه‌ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده دید، با پزشک تماس بگیرد.

نبایدها

نباید از آیس‌پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده شود. نیازی به استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده یددار مثل بتادین بر روی محل‌های برش نیست زیرا مکان‌های بریدگی بدون این محلول‌ها سریع‌تر و بهتر بهبود می‌یابند. در آب حمام، جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا ۷ روز بعد از درمان برای کاهش خطر عفونت نباید شنا کرد.

حالت تهوع

تهوع و استفراغ از جمله عوارض جانبی هستند که ممکن است پس از تخلیه چربی رخ دهند. تهوع می‌تواند با آنتی بیوتیک‌ها، لورازپام یا بی‌حس کننده‌های موضعی ایجاد شود.

بی‌نظمی‌های قاعدگی

بی‌نظمی‌های قاعدگی ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی اتفاق افتد. تاخیر یا تسریع قاعدگی ماهانه عارضه جانبی هر عملی می‌تواند باشد.

بالا رفتن دما

بالا رفتن دما در طول ۴۸ ساعت اول پس از عمل نتیجه طبیعی واکنش بدن به ترومای ناشی از تخلیه چربی است.

تورم و التهاب

تورم، التهاب و زخم شدن از عوارض شایع تخلیه چربی هستند. برای کاهش ورم و التهاب می‌توان دو عدد تیلنول هر ۴ ساعت تجویز نمود. احساس ناراحتی و زخم زیر پوست تا روز دوم بعد از تخلیه چربی ممکن است بیشتر شود و سپس روزانه بهبود می‌یابد.

اجتناب از مصرف آسپرین و ایبوپروفن

به مدت ۳ روز بعد از تخلیه چربی، استفاده از آسپرین، ایبوپروفن یا NSAIDS (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند بومزین، آناسین یا نوپرین ممنوع است. NSAIDS می‌تواند خونریزی‌ها را با آسیب به ساختار پلاکت‌ها افزایش دهد. همچنین پاسخ ایمنی به عفونت را با آسیب به ساختار گلبول‌های سفید خون پایین می‌آورند.

کبود شدگی

کبود شدگی به دنبال تخلیه چربی با لیپوماتیک کمتر از سایرروش‌های تخلیه چربی است. اگرچه، هرچه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد، ریسک کبود شدگی، بیشتر خواهد بود. احتمال و میزان کبودی از فردی به فرد دیگر متغیر است

. درد و تورم

درد و تورم به دلیل واکنش التهابی به ترومای ناشی از تخلیه چربی

مکن است اتفاق افتد و ۵ تا ۱۰ روز بعد از درمان افزایش یابد

خارش نواحی درمان شده، چند روز بعد از تخلیه چربی ممکن استبه عنوان بخشی از فرآیند عادی بهبود اتفاق افتد. برای بهبود این حالت، می‌توان از تجویز داروهای ضد خارش استفاده کرد.

97aac576_5f5f_4cc7_902e_9441f642ff41_400x464LipomaticAB

Call Now Button
IraqIran