به سایت رسمی دکتر علی ابراهیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خوش آمدید.

ساعات کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 16 الی 20
  تماس : 88622443 -09337814382-88622416-09335768035

جراحی زیبایی فک

 

 

جراحی ارتوگناتیک برای اصلاح دفورمیتی  فک (جراحی های ارتوگناتیک)

از مشكلات شكلي فك با عنوان ناهنجاري‌هاي فك ياد مي‌شود. اين ناهنجاري‌ها مي توانند مادرزادي یا اكتسابي باشند، مثل ضربه خوردن به فك در دوران كودكي و نوزادي كه ممكن است باعث بروز ناهنجاري‌هاي شديدي در فك‌ها شود. بطور كلي ناهنجاري‌هاي فك يا با عقب ماندگي رشد توام هستند يا با زيادي رشد همراه هستند؛ ممكن است فقط در يك فك ديده شوند يا اينكه هر دو فك جلو زده يا كوچك باشند. حتي امكان دارد يك فك بيش از حد طبيعي رشد كرده باشد و يك فك كمتر از حدرشد کرده باشد.

درمان
در درمان جراحي در دوران كودكي مي توان دستگاه‌هاي كشش دهنده استخوان  (Distraction Osteogenesis) را داخل فك كار گذاشت تا با ايجاد كشش بصورت تدريجي عقب ماندگي رشد فك جبران شود.
زيادي رشد فك :

اين مشكل هم در فك بالا و هم در فك پايين وجود دارد ولي اغلب در فك پايين ديده مي شود(پروگناتیسم). در اين مورد برخلاف عقب ماندگي رشد فك بايد تا سن 18 سالگي براي آقايان و كمي زودتر از 18 سالگي براي خانم‌ها صبر كنيم. علت، ادامه رشد فك تا اين سنين است. اگر اين ناهنجاري زودتر از 18 سالگي جراحي شود به‌دليل باقي ماندن مقداري از رشد، احتمال عود وجود دارد.
در جراحي فك اول بايد عامل ايجاد كننده ناهنجاري مشخص شود. ممکن است مشكل از فك نباشد. سپس تناسب اجزاي صورت و وضعيت ناهنجاري فكي در كل صورت مد نظر قرار مي گيرد. ارزیابی های قبل از عمل شامل: راديوگرافي، فتوگرافی و تهيه قالب دندانی از فكين براي بررسي بهتر ناهنجاري استفاده مي شود. به اين ترتيب ما متوجه مي شويم كه آيا اصلاَ ناهنجاري فكي وجود دارد يا خير و اگر وجود دارد چه عاملي آن‌ را ايجاد كرده و چطور و به چه میزان بايد آنرا با توجه به ساير اجزاي صورت تصحيح كرد.
جراحي فك اغلب يك كار تيمي است كه با همكاري  فوق تخصص جراحی پلاستیک و فك و صورت و متخصص ارتودونسي انجام مي شود.
براي انجام يك درمان ايده‌آل بايد روابط فكي و دنداني بيمار تصحيح شود. معمولاَ بيمار قبل از جراحي توسط ارتودونتيست تحت درمان قرار مي‌گيرد تا قوس‌هاي دنداني و خود دندان‌ها وضعيت ايده‌ال براي جراحي را بدست آورند و پس از آن جراحي انجام شود.
بعد از تشخيص دقيق ناهنجاري و طراحي درمان جراحي، معمولاَ يكي دو سال قبل از عمل، درمان ارتودونسي انجام می شود وقتي بيمار به سن حدود  18 سالگي برسد جراحي انجام  میشود.

 

ريكاوري:
معمولا بيمار بعد از عمل يك شب در بيمارستان بستری می ماند و روز بعد مرخص مي شود حدود یک هفته بعد بيمار مي تواند وارد زندگي اجتماعي شده و حتي سر كار برود. بعد از جراحي مقداري تورم در صورت ايجاد مي شود كه كاملاَ‌ طبيعي ست. تورم 4-3 روز الي يك هفته بعد از جراحي وجود دارد و به مرور برطرف مي شود. خون مردگي و كبودي معمولاَ ديده نمي شود مگر در افراد مسن تر.

خط برش جراحي:
امروزه تمامي جراحي هاي تصحيح ناهنجاري‌هاي فك از داخل دهان انجام مي‌شود. بنابراين روي صورت هيچگونه اثري به‌جاي نمي‌ماند.

 

بستن یا نبستن دهان:
برای جوش خوردن استخوان بعد از جراحی، یا دهان با سیم بسته می شود و فرد تقریباَ نمی‌تواند دهان را باز کند، یا اینکه با پیچ و پلاک‌های خاصی قطعات استخوانی در داخل فک ثابت مي شوند و دهان بیمار کاملاَ باز می‌شود. این دو روش هیچ ارجحیتی به‌هم ندارند و به‌کار بردن آنها بیشتر سلیقه ای است. البته در شرایط خاصی بهتر است دهان با سیم بسته شود اما بطور کلی امروزه بعد از اکثر جراحی‌ها از روش تثبیت با پیچ و پلاک استفاده می‌شود و بیمار می تواند دهان خود را باز کند. کلا جوش خوردن استخوان یک و نیم الی دو  ماه طول می‌کشد اما پیچ و پلاک‌ها آنقدر مقاومت دارند که بیمار قبل از جوش خوردن کامل استخوان بتواند رژیم غذایی عادی داشته باشد. بعد از بستن دهان خیلی از بیماران بعد از جراحی و به‌کار بردن این روش مقداری وزن کم می کنند و بابت این قضیه حتی خوشحال هم می شوند. گرچه هدف لاغر کردن بیمار نیست اما بعضاَ در روش دهان بسته این اتفاق می افتد. در واقع برای افراد چاق شاید این فرصتی باشد تا به کم خوردن عادت کنند.

مراقبت‌هاي بعد از جراحي
بيمار  باید مراقب باشد تا ضربه به فک وارد نشود چون می تواند باعث جابجایی استخوانها شده یا ابزارهای نگهدارنده داخل فک را شل کند. بیماران بهتر است از مسافرت‌های طولانی پرهیز کنند بهتر است این بیماران تا مدتی از ورزش‌های سنگین خودداری کنند. رعایت بهداشت برای این بیماران بسیار مهم است. این افراد از روز بعد از عمل باید مسواک بزنند و دهان خود را با دهانشویه شستشو بدهند.

مدت زمان بسته ماندن دهان و رژیم غذایی
2-3 هفته دهان با سیم بسته می شود و بعد از این مدت سیم باز شده و بجای آن دهان با کش بسته می شود یا در بعضی موارد از اول کش می بندیم. بعد از جایگزینی سیم با کش، دهان بیشتر از حالت قبل باز می شود. در مجموع حدود یک ماه و نیم طول می كشيد تا بیمار از دست سیم و کش راحت شود. کسانی که فکشان با سیم بسته شده باید بیشتر مایعات و غذاهای صاف شده (مثل سوپ) استفاده کنند. در واقع در مدت دو هفته‌ای که دهان اصلا نباید باز شود بیمار نباید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند استفاده کند. بعد از برداشتن سیم و گذاشتن کش بیمار می تواند رژیم غذایی خیلی نرمی داشته باشد مثل سوپی که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشد. بعد از یک ماه بیمار می تواند از غذاهای جویدنی استفاده کند. رژیم غذایی این بیماران باید حتما به گونه‌ای باشد که مواد غذایی مورد نیاز را دریافت کنند. کسانی که دهانشان باز می شود باید از غذاهای شل استفاده کنند یعنی غذاهایی که نیاز به جویدن شدید ندارند مثل سوپ،پوره،نان نرم،برنج و خورشت نرم که مواد سخت و سفت نداشته باشند. اما بعد از 4 هفته می توانند رژیم غذایی عادی داشته باشند.

عوارض جراحی های زیبایی فک:
مهمترین عارضه در این جراحی ها اختلال در حس لب‌هاست که می تواند بعد از عمل جراحی پیش بیاید و معمولا ظرف چند هفته به‌تدریج برطرف می شوند. در شرایط نادر که آسیب جدی به عصب وارد شده باشد اختلال در حس برای مدت طولانی تری باقی می ماند. اگر عارضه خیلی شدید باشد ممکن ا‌ست حس لب‌ها اصلا برنگردد ولی این عارضه چندان مسأله جدی نیست و جای نگرانی وجود ندارد. اگر هم حس لب‌ها برنگشت بیمار خیلی زود به آن عادت می کند.

جراحی های مکمل
در جراحی های پلاستیک مخصوصا در صورت باید تمام اجزای صورت را در نظر گرفت. گاهی اوقات یک بینی به ظاهر بزرگ است اما علت آن بزرگی بینی نیست بلکه کوچکی فک بالا ست. گاهی اوقات بعد از جراحی فک دیگر بینی هم در صورت بیمار متناسب به‌نظر نمی‌رسد و بهتر است جراحی شود. یک اشتباه بسیار بزرگ عمل زیبایی بینی قبل از جراحی فک است. در خیلی از این موارد وقتی فک (بخصوص فک بالا) بعد از بینی جراحی شود بینی جراحی شده زیبایی و تناسب خود را از دست داده و حتی زشت و ناخوشایند به‌نظر می رسد.
بنابراین اگر قرار است بیمار هم تحت عمل جراحی فک قرار گیرد و هم بینی جراحی شود، به‌عنوان یک اصل اول فک باید جراحی شود (مخصوصا فک بالا) و بعد از آن بینی. گاهی اوقات گونه های بیمار نیز نیاز به تصحیح دارند به‌خصوص بعد از جراحی فک تمام بررسی ها بایستی قبل از عمل برنامه‌ریزی شود و در صورت نیاز اغلب بیمار بصورت همزمان و در یک جراحی گونه ها نیز بهمراه فک ها تصحیح می شوند.
بعضی اوقات چانه بیمار نیز کوچک بوده و احتیاج به عمل دارد. ما دو نوع جراحی برای چانه داریم. یکی استفاده از پروتز و دیگری بریدن استخوان چانه و تغییر موقعیت آن است. روش دوم روش علمی تر است. در بریدن استخوان چانه نتیجه زیباتر و قابل پیش بینی تر است. در این مورد در بخش ژنیوپلاستی بیشتر توضیح داده شده است.

 

بازگشت

Call Now Button
IraqIran