به سایت رسمی دکتر علی ابراهیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خوش آمدید.

ساعات کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 16 الی 20
  تماس : 88622443 -09337814382-88622416-09335768035

مناسب ترین روش حذف خال های پوستی

خال ها براثر افزایش بیش ازحد سلولهای پوستی دارای رنگ دانه(ملانین) که به آنها اصطلاحاً ملانوسیت گفته می شود ایجاد می گردد. سلولهای خال با ملانوسیتها متفاوت بوده و به آنها سلول خال یا نووس سل می گویند.
خالها چندین نوع بوده و می توانند درهرجایی ازپوست بدن تشکیل شوند. خالها ممکن است بعد از تولد درنوزاد ایجاد شوند و یا اینکه دردوران کودکی یا اوایل نوجوانی بوجود آیند که درمورد اول آنها را مادرزادی می گوییم ودرمورد دوم آنها را اکتسابی می نامیم.
تقریباً هرفرد بزرگسالی تا بلوغ حدود  20تا 30 خال خواهد داشت. اکثرخالها غیرسرطانی هستند اما درموارد نادری ممکن است یک خال دچار تغییراتی شود که آن را سرطانی می کند. تغییراتی که درشکل، رنگ، و اندازه خالها ایجاد می شوند همیشه علامت سرطان نمی باشد و می تواند این تغییرات درهنگام بلوغ یا دردوران حاملگی بطور طبیعی ایجاد شود.
اما با اینحال این تغییرات باید همیشه توسط پزشکان جراح پلاستیک یا متخصص پوست بررسی وارزیابی گردد. معمولاً خالها صاف یا برجسته هستند و رنگ آنها از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و سیاه متفاوت می باشد. اندازه آنها متفاوت است اما اغلب کمتر از یک سانتیمتر هستند.
خالها ممکن است صاف یا زبر، مودار یا بدون مو باشند. خالهای دوران نوجوانی معمولاً ازنوع جانکشنال هستند که این نوع خالها با رنگ قهوه ای روشن و به تعداد زیاد و اندازه کوچک دردست و صورت ایجاد می شوند. خالهای کامپاند معمولاً بزرگتر و تیره تر و گاهی مودار هستند.
خالهای اینترادرمال نیز بزرگ و با رنگدانه کم می باشند و در سنین بالاتر وجود دارند. خالهای مادرزادی به دونوع تقسیم می شوند خالهای با قطر کمتر از 3 سانتیمتر و خالهای بزرگتر از آن که در مورد خالهای کوچک می توان پس ازبلوغ به برداشتن آنها اقدام نمود اما در موارد بزرگتر توصیه می شود در دوران کودکی اقدام به برداشتن آنها نمود چون احتمال تبدیل به سرطانهای پوستی خطرناک وجود دارد و توافق عمومی جراحان پلاستیک حذف این خالهاست.
یک نوع خال بنام خال دیس پلاستیک وجود دارد که اینها بزرگتر از معمول بوده و رنگ آنها نیز غیر یکنواخت است. این نوع خال ممکن است دردوران کودکی و یا بزرگسالی ظاهر شود و ممکن است ازیک خال کوچکتر ایجاد شود. این خالها گاهی اوقات دربرخی خانواده ها بصورت ارثی ایجاد می شود.
هرنوع خالی ممکن است سرطانی شود اما این نوع خال بیشتر از بقیه خالها احتمال سرطانی شدن دارد. خطرسرطانی شدن این خالها درافرادی که دارای سابقه فامیلی ملانوم بدخیم هستند و یا به میزان زیادی درمعرض نور خورشید هستند؛ بیشتراست.
یک نوع خال هم بنام خال آبی وجوددارد که می تواند ازعمق زیادی برخوردار بوده و در صورت نیاز به درمان باید بطور کامل و عمقی برداشته شود. درصورتی که خال بیش ازحد معمول بزرگ باشد و یا رشد سریع داشته باشد و یا رنگ آن تغییرکرده باشد و یا خارش و التهاب در آن ایجاد شده باشد و یا دچار خونریزی شود باید بررسی گردد و درصورت نیاز اقدام به جراحی و بررسی آسیب شناسی نمونه کرد.
خال غیرمشکوک به سرطان را نیز می توان به دلیل زیبایی برداشت اما همیشه احتمال عود خال و برجای گذاشتن اسکار را باید درنظرداشت ودرصورتی که پزشک صلاح دانست می توان به برداشتن خال با روش جراحی اقدام نمود. امروزه جراحان پلاستیک این ضایعات پوستی را به گونه ای بر می دارند که جای عمل بمرور محو شود یا به حداقل  برسد. در بعضی موارد از دستگاه tissue expander برای حذف خالهای بزرگ استفاده می کنیم. در هر حال ارجح است این ضایعات توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک برداشته شوند تا  علاوه بر حذف کامل خال جنبه های زیبایی نیز مراعات شود.

 

بازگشت

Call Now Button
IraqIran