به سایت رسمی دکتر علی ابراهیمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خوش آمدید.

ساعات کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 16 الی 20
  تماس : 88622443 -09337814382-88622416-09335768035

جراحی زیبایی اسکارهای پوستی (Skin Scars)

 درمان اسکارهای پوستی :

به طور کلی هرگونه آثار برجای مانده از آسیب‌های پوستی یا زخم‌ها را اِسکار می‌نامند. «سوختگى» از دیرباز نقش عمده‌اى در ایجاد اثرات ماندگار بر پوست داشته‌است، مانند اِسکار ناشى از سوختگى‌ با آب جوش، بخار آب، سوختگی‌های شیمیایی و…

سایر علل اسکار شامل: جراحی ها. بخیه .زخم  .اکنه. بیماری‌های داخلی و عفونی با عوارض پوستی مانند سالک، آبله مرغان و…

اِسکار یکی از مشکلات شایع در دنیاست که هزینه‌های زیادی را به بیماران تحمیل می‌کند، هرچند که در بسیاری از موارد صرف این هزینه‌های سنگین نیز برای مقابله با اسکار کارآمد نیست. برای این‌که تصور دقیق‌تری از شیوع اسکار داشته باشید خوب است بدانید که هر سال در کشورهای پیشرفته 100 میلیون نفر دچار اسکار می‌شوند که 11 میلیون از این اسکارها کلوئید هستند و 4 میلیون از اسکارها بر اثر سوختگی ایجاد می‌شوند که 70% آن‌ها در کودکان است. با توجه به اینکه تعداد افرادی که در تمام کشورها دچار این مشکل می‌شوند بسیار زیاد است، یافتن راه حلی مناسب برای پیشگیری و کاهش اسکار می‌تواند ضمن کمک به بهداشت جامعه، از صرف هزینه‌های زیاد جلوگیری کند.قبل از هر گونه اقدام جراحی ارزیابی بالینی  اسکار وگرفتن فتوگرافی ضرورت دارد.

 

روش پیشگیری از تشکیل اسکار :

استفاده از انواع کرم های ترمیم کننده زخم بلافاصله یا چندروز بعد از ایجاد زخم توصیه میشود. این کرم ها با مکانیزم های متفاوت تشکیل اسکار را به حداقل می رسانند. همچنین ترکیبات سیلیکون در کاهش اسکارنقش ثابت شده ای دارند. اگر محل بریدگی با دقت و با ظرافت توسط جراح پلاستیک بخیه شده باشد اسکار به حداقل می رسد ولی اگر محل زخم ترمیم نشده باشد اسکاری بزرگ و بدشکل در محل ضایعه خواهیم داشت.
بعضی از اشخاص بطور ذاتی مستعد تشکیل اسکار هستند و با کوچکترین آسیب پوستی و زخم، اسکار تشکیل می شود. اسکارها معمولاً حتی بدون درمان تمایل به پسرفت دارند گرچه رسیدن به این نتیجه نهایی ممکن است چندین سال طول بکشد ( البته نه همه اسکارها، بعضی ها ممکن است برای همیشه باقی بمانند).

درمان اسکار :

اسکارها قابل درمان هستند. ضایعاتی که تازه تشکیل شده اند بهتر از ضایعات قدیمی به درمان طبی پاسخ می دهند.
درمان انتخابی شامل تزریق آمپول تریامسینولون با غلظتهای mg/ml 20-5 به فواصل ۴-۲ هفته و سایر درمانهای طبی است.
درمان بالیزر و نیز استفاده از روش جراحی مخصوصا در اسکارهای قدیمی تر روشهای دیگر درمان اسکار هستند و باید توسط پزشک مجرب انجام شود. . بعضی اسکارها  نیاز به روشهای پیچیده جراحی وچندین مرحله عمل لازم دارند.برای اصلاح جراحی بایستی به  فوق تخصص جراحی  پلاستیک مراجعه نمود

 

بازگشت

 

Call Now Button
IraqIran